W miniony czwartek (24.01.) odbył się wielki finał Sales Angels 2018. SA to w dużym skrócie społeczność/sieć profesjonalistów zajmująca się sprzedażą, która na cyklicznych spotkaniach organizowanych w ciągu roku (w kilku miastach w Polsce), dzieli się wiedzą, rozwija kompetencje i buduje bazę kontaktów (networking). Zwieńczeniem sezonu był wielki finał, który odbył się w Airport Hotel Okęcie, gromadząc przy okazji rekordową liczbę uczestników (prawie 400 osób!).

W Gamfi – gdzie pracuję na co dzień łącząc kompetencje product ownera i projektanta – wykorzystujemy grywalizację do realizowania różnych celów biznesowych. Jednym z takich obszarów jest angażowanie użytkowników wokół określonego produktu, usługi czy właśnie wydarzenia. Do tej pory z powodzeniem udało nam się zgrywalizować m.in. menedżerów podczas konferencji organizowanej przez Aon Hewitt czy przedstawicieli handlowych z branży farmaceutycznej.

Tak, wiecie już do czego zmierzam :-). Po raz kolejny wykorzystaliśmy platformę grywalizacyjną od Gamfi do zaangażowania społeczności na evencie, który – jak już pisałem – był nie tylko zwieńczeniem ubiegłego roku, ale także otwarciem nowego sezonu, z planami na swoją kontynuację również na platformie.

Wraz z zespołem Sales Angels kierowanym przez don Grelsona (Marcin Grela) przygotowaliśmy appkę w klimacie mafijnym, która wokół i w czasie eventu prowadziła gracza (uczestnika) za rękę, wspólnie przechodząc z nim poprzez poszczególne części wydarzenia. Aplikacja była podzielona na trzy części i dotyczyła m.in. takich elementów wydarzenia jak:

 • „dzień przed” – część informacyjna, przypominająca o nadchodzącym wydarzeniu (gdzie, kiedy, jak, co?)
 • rejestracja i check-in – część związana z rejestracją na miejscu w hotelu
 • przebieg wydarzenia – agenda oraz część dotycząca prelegentów i ich wystąpień
 • integracja – nieformalna część imprezy
 • „dzień po” – część edukacyjna zawierająca dodatkowe materiały (baza wiedzy)

W każdej z części angażowaliśmy graczy za pomocą różnych mechanizmów grywalizacyjnych. Od zadań, za wykonywanie których gracze otrzymywali punkty (szmal), po wyzwania (np. zrób sobie zdjęcie w kapeluszu mafijnym), a kończąc na interakcjach z prelegentami (donami), które polegały na ocenie ich wykonanej pracy na rzecz La Familli.

Całość spinała fajna fabuła, w której gracze wcielali się w członków wspomnianej wyżej La Familli, fikcyjnej grupy walczącej o wpływy w mieście Sales City z toksycznym układem funkcjonującym pod nazwą Kasiorra. Główny antagonista w grze (don Cashalot) i jego Kasiorra przyjmowała wartości niepożądane wśród społeczności Sales Angels, czyli agresywna i natarczywa sprzedaż (tzw. dopychanie kolanem). Zadaniem graczy była walka o wpływy w mieście i szerzenie idei #SprzedawanieToPomaganie, zgodnej z duchem społeczności Sales Angels.

W aplikacji funkcjonowały również takie mechanizmy grywalizacyjne jak rankingi, powiadomienia (feedback), osiągnięcia czy nagrody, natomiast rytmem historii zarządzał moduł do komunikacji (i jego mistrz gry).

Efekty?

Poza świetnym odbiorem wśród społeczności, o czym świadczyć mogą m.in. komentarze w postach poniżej…


…za sukcesem wdrożenia stoją również liczby.

Stan na 30.01.2019 godz. 13:00

Wyniki

 • Zarejestrowanych użytkowników w aplikacji: 155
 • Aktywnych i zaangażowanych graczy: 147 (94,83%)
 • Wykonanych zadań: 2,839
 • Średnia liczba wykonanych zadań na użytkownika: 19,31


Na zdjęciu twórca Sales Angels – Marcin Grela (w środku) oraz zespół Gamfi (Grzegorz i Adrian).

Dlaczego warto zgrywalizować event?

Przygotowałem listę 5 powodów (pomijam już takie oczywistości jak zaangażowanie uczestników na wydarzeniu czy idące za tym wyniki), dla których warto wykorzystać grywalizację na swoim evencie:

 • Intro & Outro – możesz rozpocząć angażowanie swoich użytkowników na długo przed rozpoczęciem wydarzenia, jak i po jego zakończeniu. W ten sposób poprawisz organizację wydarzenia na miejscu (uczestnicy będą wiedzieć kiedy przyjechać, gdzie się zarejestrować, jakie wpisać hasło do WiFi, itp.) oraz dostępność i dystrybucję materiałów.
 • Baza wiedzy i networking – możesz sprawić, że aplikacja będzie pierwszym wyborem uczestników (ważne informacje, agenda, prezentacje prelegentów, itp.). Wszystko w jednym miejscu. Funkcje społecznościowe (takie jak czat) pozwolą z kolei na pierwsze kontakty pomiędzy uczestnikami czy wymianę doświadczeń (wyzwania kreatywne).
 • Przestrzeń dla partnerów/sponsorów – możesz zrobić specjalną sekcję partnera/sponsora wydarzenia w aplikacji, za pomocą której użytkownicy będą mogli nie tylko poznać jego markę (produkt lub usługę), ale także zdobyć dodatkowe punkty (np. premium) wymienialne następnie na nagrody (np. również partnera).
 • Real-time feedback – możesz w czasie rzeczywistym zbierać feedback od uczestników nt. wydarzenia (co się podoba, co jest do poprawy) czy prelegentów (dodaj opinię lub oceń prelekcję), poprosić o wypełnienie ankiety NPS, itp.
 • Fun – możesz nadać eventowi charakter, poprzez zbudowanie całości w oparciu o narrację fabularną i odpowiedni styl graficzny. Robisz targi poświęcone nowościom spinaczkowym? Super, zrób grę, w której uczestnicy wspinają się po górach (wykonując kolejne zadania). Targi turystyczne? To może wycieczka balonem po świecie?

Przekonałem?

Organizujesz event i chciałbyś wypróbować grywalizację? Napisz do mnie!

Zdjęcia: Sales Angels